Czakroterapia – droga do harmonii – magazyn „Moja harmonia życia”

Czakroterapia – droga do harmonii – magazyn „Moja harmonia życia”

Mój artykuł, który ukazał się w Nr 5/2017 magazynu Moja Harmonia Życia:

 CZAKROTERAPIA – droga do harmonii

 

 Stresy codziennego życia i wywołane nimi negatywne emocje, napięcia oraz urazy fizyczne i psychiczne powodują zakłócenia w pracy czakr, co znacznie utrudnia swobodny przepływ energii pomiędzy nimi. W przypadku kiedy ten stan przedłuża się, pojawiają się dolegliwości fizyczne, a także problemy życiowe, co owocuje pogorszeniem  ich działania. Następstwem takiego stanu jest nasilenie problemów zdrowotnych, psychicznych oraz często zahamowanie rozwoju duchowego.

Najwcześniejsze informacje o czakrachpochodząz Wed – hymnów stanowiących najstarszą tradycję pisaną z Indii. Pewne wzmianki znajdziemy o nich również w Upaniszadach jogi (około 600 p.n.e.), a później w Jogasutrach Patandżalego (ok. 200 n.e.). W tradycjach tych wyróżnia się siedem czakr podstawowych, które istnieją w obrębie ciała subtelnego, przenikającego ciało fizyczne. 

 Czakry, z sanskrytu „koła”, to nie-fizyczne wiry energii, które przeobrażają siłę życiową w formy wykorzystywane do funkcjonowania ciała i umysłu. Czakry łączą się między sobą oraz z ciałem fizycznym poprzez nadi czyli energetyczne nici, przez które przepływa uniwersalna energia życiowa. System czakra-nadi oraz system południków w akupunkturze to dwa starożytne modele opisujące przepływ energii życiowej w ciele człowieka. Pierwszy pochodzi z Indii, zaś drugi przypisuje się Chińczykom. Południki to system kanałów, przez które chi (wymawiaj czi – energia określana przez Chińczyków) przepływa przez organizm do nerwów, naczyń krwionośnych i organów ciała.

Czakry zlokalizowane są głęboko w centrum fizycznego ciała i wirują zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozmieszczone są równolegle do kręgosłupa, od obszaru kości ogonowej do czubka głowy. Ich wielkość bywa różna, zwykle od 3 do około 15 cm średnicy i przypominają swoją budową kielich kwiatu lotosu. Czakry odpowiadają gruczołom wewnątrzwydzielniczym oraz sześciu głównym splotom nerwowym w organizmie. Są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale dają ciału siłę, energię witalną oraz odpowiadają za wiele funkcji w organizmie. Ściśle są ze sobą związane, dlatego też zablokowane działanie jednej może wpłynąć na funkcjonowanie czakry położonej powyżej lub poniżej. Fundamentalne dla teorii systemu czakr  jest to, że muszą one pozostawać we wzajemnej równowadze. 

 

 

 

 

1. Cz. PODSTAWY lub KORZENIA (MULADHARA) – umiejscowiona jest u podstawy kręgosłupa i związana jest z ziemią, ugruntowieniem i materią. Wpływają na nią myśli i uczucia związane z finansami, karierą, domem i bezpieczeństwem fizycznym oraz z potrzebami i dobytkiem. Czysta czakra podstawy wygląda jak rubinowy brylant oglądany przy jasnym oświetleniu, natomiast każde „zabrudzenie” dodaje tej czakrze mętnej, ciemnej czerwieni. Obawy związane z zaspokojeniem potrzeb fizycznych powodują, że czakra podstawy kurczy się, a tym samym zwiększa swój poziom czerni i zanieczyszczeń. Czakra korzenia zapewnia  witalność
i prawidłową pracę gruczołów dokrewnych (szczególnie nadnerczy).

 

2. Cz. SAKRALNA (SVADHISTHANA) – znajduje się w połowie drogi pomiędzy dołem kręgosłupa a pępkiem.  Związana jest z poczuciem winy oraz z relacjami międzyludzkimi. Na jej wpływ mają myśli i uczucia związane z pragnieniami uciech fizycznych oraz ciałem. Zbalansowana i czysta czakra sakralna jarzy się bladym, czystym białym wnętrzem, zanieczyszczona zaś posiada odcień spalonej pomarańczy. W sytuacjach stresowych mających związek z ciałem, czakra sakralna zdawać się będzie mniejsza i brudna, co w rezultacie prowadzi do zmęczenia lub zobojętnienia.

 

3. Cz. SPLOTU SŁONECZNEGO (MANIPURA) – położona jest powyżej pępka i odpowiada za emocjonalność. Splot słoneczny to nasze centrum energetyczne, które daje nam siłę
i witalność. Na czakrę splotu mają wpływ myśli i uczucia związane z władzą i kontrolą. Czysta
i zrównoważona czakra wygląda jak kula promieni słonecznych z żółtym i jasno białym światłem. W przypadku obsesji odnośnie zdobywania władzy i kontroli czakra ta jest powiększona i nabiera mętnego żółtego koloru.

 

 

 

 

4. Cz. SERCA (ANAHATA)– zlokalizowana jest na środku klatki piersiowej. Podnosi ona samoświadomość i samoakceptację, jak również znajdujemy w niej zdolność współodczuwania. Czakra ta reprezentuje początek wyższych czakr, które odpowiadają za problemy związane z duchowością. Oczyszczona i zbalansowana czakra serca wygląda jak olśniewający szmaragd, a zanieczyszczona przybiera kolor ciemnej zieleni. Mają na nią wpływ myśli i uczucia związane ze związkami, miłością, przywiązaniem do ludzi oraz świadomością swojej intuicji. Każda obawa odnośnie otrzymywania lub dawania miłości zmniejszy i zabrudzi czakrę serca. Miłość jest źródłem naszej wszelkiej mocy, wszystkiego czego potrzebujemy
i pożądamy w życiu.

 

5. Cz. GARDŁA (VISUDDHA) – umiejscowiona jest na środku gardła i poprzez nią wyrażamy siebie, naszą kreatywność oraz komunikujemy się z ludźmi. Odpowiada za prawdomówność
i życie zgodnie z sobą. Czysta czakra gardła wygląda jak perliście czysty, słoneczny dzień, natomiast brudna wygląda jak ponury, mroczny dzień. Na jej wpływ mają myśli i emocje związane z mówieniem prawdy, komunikacją oraz proszeniem o spełnienie potrzeb. Obawy dotyczące komunikacji kurczą czakrę gardła i często tworzą fizyczny dyskomfort w tej dziedzinie. Nadczynna czakra powoduje gadatliwość i zadufanie w sobie, natomiast niedoczynna może skutkować problemami z mówieniem, brakiem chęci i cierpliwości do innych.

 

6. Cz. TRZECIEGO OKA (AJNA) –  znajduje się między brwiami i związana jest z jasnowidzeniem oraz dostrzeganiem aury. Jest to siedziba mądrości i intuicji. Trzecie oko różni się trochę od innych czakr z powodu oka znajdującego się w centrum tej czakry. Oko jest otoczone centrum energetycznym w kolorze intensywnego niebieskiego indygo, mieniącego się bielą. Na trzecie oko wpływ mają myśli i uczucia związane z przyszłością i przeszłością. Rozwinięta czakra otwiera trzecie oko i symbolizuje stan oświecenia.    

 

7. Cz. KORONY (SAHASRARA)– zlokalizowana jest na czubku głowy i zarządza centralnym układem nerwowym, szyszynką i mózgiem. Jest to siedziba najwyższej doskonałości
w człowieku. Mają na nią wpływ myśli i uczucia związane z Bogiem, religią lub duchowością oraz boskim przewodnictwem. Zrównoważona czakra korony to spokój, równowaga oraz poczucie, że mamy opiekę sił wyższych. 

 

 

Podstawowym zadaniem czakramów jest wymiana energii pomiędzy wszystkimi ciałami subtelnymi (warstwami aury) oraz ciałem fizycznym. Czakry, dzięki meridianom rozprowadzają energię o odpowiedniej dla siebie częstotliwości po wszystkich ciałach subtelnych, aby ostatecznie dotrzeć do poszczególnych części ciała lub zostać wyemitowana  w przestrzeń.

Od funkcjonowania i czystości czakr zależy w dużym stopniu stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz nasze samopoczucie, rozwój duchowy, a także skuteczność naszych oddziaływań  w świecie.  

Pierwszym etapem pracy z czakrami jest oczyszczenie ich. Trzeba jednak być świadomym tego, że na początku tej praktyki mogą pojawić się objawy uwalniania się negatywnych złogów energetycznych, co czasami wywołuje konflikty z otoczeniem, niepokój oraz nieuzasadnioną agresję. Jednakże sytuacje te, pomimo że w naszym odczuciu sprawiają nam dyskomfort, służą rozwiązaniu naszychproblemów, skostniałych przekonań, negatywnych wzorców myślowych oraz zastarzałych i zablokowanych emocji w ciele. Praca z czakrami pozwala wyzwolić się z ograniczających wzorców tkwiących w ciele lub umyśle i tym samym porzucić rutynowe zachowania. Wyjście poza nawyki i sztywne ramy myślowe pozwoli odkryć nasze wewnętrzne światło i moc, jak również otworzy ogromne pole możliwości życiowych.

Warto jednak pamiętać, że każdy problem fizyczny czy psychiczny, rozpoczyna się najpierw na poziomie subtelnym i jeśli nie zostanie tam rozwiązany, schodzi do niższych poziomów, kończąc na poziomie ciała fizycznego. Wtedy osoba niejako „zmuszona” jest do rozwiązania problemu na planie subtelnym oraz na poziomie fizycznym. Jeśli jednak rozpamiętujemy problem od nowa, nie robiąc nic, aby go wyeliminować,   wówczas blokujemy przepływ energii, a tym samym  upośledzamy pracę naszych czakr.

Odblokowanie kanałów energetycznych i zbalansowanie czakr przywraca człowiekowi poczucie jedności i harmonii. Powoduje to, że dana osoba ponownie zaczyna odczuwać naturalne emocje, jak chociażby radość i szczęście.Aby osiągnąć pełną harmonię i przywrócić naturalny przepływ energii warto odbyć podróż w głąb siebie i zastanowić się nad tym kim ja jestem i co jest dla mnie w życiu ważne. Pomóc w tym może medytacja, wizualizacja, joga czakr czy wyrównanie poziomu energii poprzez zabiegi Reiki.

 

Oczyszczanie czakr za pomocą  medytacji  składa się z dwóch kroków:

1.     oczyszczania: uwalniania negatywnych myśli i eterycznych więzów z naszych czakr; oraz

2.     balansowania: powiększania czakr tak, aby wszystkie miały ten sam rozmiar .

 

Moją ulubioną medytacją do oczyszczania czakr jest Medytacja Czakry Serca:

 

Znajdź ciche i spokojne miejsce, w którym będziesz czuł się bezpiecznie. Z zamkniętymi oczami oraz w wygodnej pozycji weź dwa lub trzy bardzo głębokie oczyszczające oddechy. Wizualizuj sobie piękną chmurę otaczającego cię szmaragdowozielonego światła. Zabierz tę uzdrawiającą energię podczas wdechu do swoich płuc, komórek i serca. Skoncentruj się świadomie na swoim sercu i pozwól, aby to światło oczyściło cały ból i napięcia, które odczuwasz w ciele.

Weź kolejny głęboki oddech i pozwól, aby wszelkie obawy z każdego momentu twojego życia zostały rozpuszczone i uwolnione. Z każdym kolejnym oddechem rozluźniaj wszelkie blokady i negatywne emocje , a następnie pozwól światłu na kompletne oczyszczenie siebie. Z kolejnym bardzo głębokim, oczyszczającym oddechem poczuj, że jesteś uzdrowiony, kompletny i gotowy na radość z miłości, która jest prawdą o tym, kim naprawdę jesteś.

 

Inną metodą na oczyszczanie i zbalansowanie czakr oprócz medytacji i wizualizacji jest joga czakr, która poprzez odpowiednie asany ma za zadanie usunąć negatywne myśli i uczucia, nagromadzone w ciele oraz oczyścić z wszelkich toksyn i blokad kanały energetyczne.  

W jodze za czakrę korzenia odpowiadają wszystkie pozycje stojące, w których obie stopy mocno opierają się na ziemi, natomiast za czakrę sakralną odpowiadają skłony do przodu.  Czakrze splotu słonecznego przypisane są skręty tułowia, a czakrze serca pozycje wygięcia tułowia do tyłu. Za czakrę gardła odpowiadają asany stania na barkach, czyli świeca, natomiast za czakrę trzeciego oka pozycje ryby, czyli wygięcia kręgosłupa szyjnego i głowy do tyłu.  

Natomiast za czakrę korony odpowiada pozycja stania na głowie. 

Dzięki jodze czakr aktywujemy czakry, które poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i otwierają niczym kwiaty, przywracając nam równowagę fizyczną i duchową.

            Kolejną skuteczną metodą harmonizacji czakr jest ich wyrównanie za pomocą zabiegów Reiki. Ta część terapii może być przeprowadzona jako samodzielny zabieg i trwa około 20 minut. Kolejność pozycji dłoni bazuje na relacjach czakr wobec siebie – wyrównuje się czakry: pierwszą z szóstą, drugą z piątą, trzecią z czwartą. Wyrównanie nastąpi wówczas, gdy odczuwana jest ta sama energia w obu dłoniach wyczuwana przez przeszkoloną osobę dokonującą Reiki.

Stan pełnego zdrowia ściśle związany jest z równomiernym przepływem energii w obrębie organizmu. Każde zachwianie tej harmonii choćby w jednej z czakr automatycznie wywołuje dyskomfort w pozostałych i może prowadzić do licznych zaburzeń fizycznych, psychicznych i umysłowych. Aby człowiek mógł doświadczyć psychofizycznej harmonii, wszystkie jego czakry muszą być otwarte, czyste i zrównoważone.

 

W następnym artykule opiszę na czym polega bioenergoterapia i jakie jest jej oddziaływanie na ciało człowieka.  

 

MOTTO:

Nie poznasz znaczenia swojego życia, dopóki nie połączysz się z siłą, która Cię stworzyła.

Sri Mataji -jedna z największych duchowych osobowości obecnych czasów, a zarazem mistrz duchowy i twórczyni Sahaja Jogi.

 Anna Molęda – Kompoltz zawodu pedagog. Mistrz Reiki, bioenergoterapeuta oraz praktyk metody Theta Healing. Od 20 lat zajmuje się uzdrawianiem energetycznym przynosząc wielu osobom pomoc w ich dolegliwościach psycho-fizycznych. Od wielu lat praktykuje jogę, Chi Kung, medytuje oraz rozwijam się duchowo. Jestem wegetarianką i żyję zgodnie z zasadami Ajurwedy. Propaguje zdrowe odżywianie bez zabijania zwierząt. Moim celem jest pomoc ludziom i przekazywanie energii Miłości, a moją pasją są podróże dalekie i bliskie.

Więcej o mnie na stronie www.terapieenergetyczne.waw.pl

 

 

Translate »