UZDRAWIANIE  CIAŁA POPRZEZ  UMYSŁ – magazyn „Moja harmonia życia”

UZDRAWIANIE  CIAŁA POPRZEZ  UMYSŁ – magazyn „Moja harmonia życia”

Mój artykuł, który ukazał się w Nr 9 / 2017 magazynu Moja Harmonia Życia:

UZDRAWIANIE  CIAŁA POPRZEZ  UMYSŁ

 

            Jak umysł może wyleczyć nasze ciało i jak możemy się uzdrowić sami?
Z pewnością możemy.  
Wieloletnie badania naukowe wykazały, że umysł i emocje mogą wpływać na nasz cały organizm, a nawet na strukturę DNA. Myśli i uczucia, idee i przekonania, nadzieje i marzenia zmieniają nasze ciało, okoliczności życiowe, a nawet stan całego świata. Przed laty dr David Hamilton, niekwestionowany autorytet medyczny o wieloletnim doświadczeniu w branży farmaceutycznej, zaobserwował intrygujące zależności pomiędzy umysłem, a stanem ciała. Zafascynowały go one do tego stopnia, że zaczął zgłębiać nie tylko prace naukowców, ale i przyjrzał się uważnie działalności mistyków oraz uzdrowicieli.

Autor światowych bestsellerów podaje niezbite dowody na to, że siła miłości jest tak potężna, iż może stymulować powstawanie nowych, zdrowych komórek w naszym ciele. Udało mu się również udokumentować wpływ uczuć na szybkość procesu leczenia. W swojej książce „Uzdrawianie ciała za pomocą umysłu” autor ujawnia lecznicze działanie pozytywnych myśli kierowanych do drugiego człowieka. Wyjaśnia również w naukowy sposób, jak to możliwe, że osoby korzystające z medytacji osiągają tak znakomite rezultaty w swoim życiu.

 

            Warto pamiętać, że ludzkie ciało jest chodzącym cudem, posiadającym niesamowitą moc samo uzdrawiania i regeneracji, na które możemy wpływać za pomocą własnego umysłu. Myśli i emocje mogą uruchamiać proces powstawania nowych komórek nerwowych obejmujący zarówno wiek embrionalny, jak i wiek dorosły.  W mózgu zachodzą zmiany nie tylko pod wpływem wrażeń fizycznych, które przetwarzamy za pomocą pięciu zmysłów, ale wpływ na jego strukturę mają również nasze doświadczenia oraz procesy myślowe. Mózg, podobnie jak mięśnie, powiększa się, gdy go używamy. Jest nieustannie zmieniającą się siecią neuronów i połączeń. W trakcie tych zmian pod wpływem naszych myśli dochodzi do produkcji substancji chemicznych, z których najbardziej znane to serotonina i dopamina oraz neuropeptydy. Powtarzalność procesu myślowego prowadzi do powstawania nowych połączeń pomiędzy neuronami i dzięki temu zjawisku struktura mózgu ulega zmianie.   Ponadto w procesie uzdrawiania zachodzą zmiany w genach, dzięki którym dochodzi do regeneracji komórek, skóry, kości i krwi. Geny te produkują białka odpowiedzialne za wzrost komórek odpornościowych, a uwolnione z mózgu endorfiny krążą w krwioobiegu wpływając na nasze narządy.

Badania naukowe wykazały, że wszelkie nowe doświadczenia, takie jak nauka języka obcego, gry na instrumencie czy nauka tańca bardzo stymulują pracę mózgu. Warto więc uczyć się nieustannie czegoś nowego, aby zmaksymalizować korzystny wpływ doświadczeń na mózg. Na każdym etapie życia możemy „odmłodzić” nasz umysł dzięki zachowaniu ciekawości wobec nowych zjawisk oraz wykonywaniu ćwiczeń fizycznych i umysłowych.

Dr Joe Dispenza w swojej naukowej książce „Rozwiń swój mózg” omawia procesy zachodzące na poziomie komórkowym pod wpływem zmiany myślenia. Ćwicząc cierpliwość, relaksując się lub zmieniając swoje myśli np. z negatywnych na pozytywne, zmieniamy połączenia pomiędzy neuronami oraz wpływamy na produkcję substancji chemicznych w mózgu. Połączenia te silnie oddziałują na komórki i układy całego ciała. Warto pamiętać, że każda część ciała jest „podłączona” do mózgu. Złe emocje, choroby i zmartwienia sprawiają, że organizm produkuje znacznie mniej białek służących utrzymaniu lub odzyskaniu zdrowia. Dlatego też warto pamiętać o pozytywnym programowaniu siebie, aby zachować swoje ciało i umysł w harmonii i równowadze. Dzięki technikom, które proponuje poniżej, można odzyskać zdrowie, zmienić swoje nawyki oraz uzdrowić swoją sytuację życiową. Warto pamiętać, że to my sami wywieramy największy wpływ na swoje życie, dlatego warto być dla siebie mądrą inspiracją.

 

Jednym z najważniejszych elementów w tworzeniu naszej rzeczywistości są afirmacje. Afirmacja to mocne pozytywne stwierdzenie, które świadomie się wybiera w celu uzyskania upragnionego przez nas stanu rzeczy. Te pozytywne myśli wprowadza się do świadomości poprzez wielokrotne powtarzanie (na głos lub mentalnie), pisanie, czytanie, śpiewanie, monotonne skandowanie czy słuchanie. Powtarzanie jest konieczne dla wprowadzenia afirmacji w struktury podświadome pamięci trwałej naszego umysłu. Powtarzając afirmację tworzymy połączenia neuronowe w mózgu. Im częściej będziemy to robić, tym więcej będziemy ich tworzyć, a one będą stawać się coraz mocniejsze. Badania naukowe wykazały, że powtarzanie zdania twierdzącego na temat sytuacji, która nie ma aktualnie miejsca, prowadzi do powstania takich połączeń neuronowych, jakby była to prawda, a my jedynie stwierdzamy oczywisty fakt. Afirmacje mogą być stosowane wobec tego, co istnieje obecnie w rzeczywistości lub w połączeniu z wyobrażeniem sobie jakiejś sytuacji, której pragniemy jako już zaistniałej.

Ważne jest aby:

  • Zawsze wypowiadać afirmacje w czasie teraźniejszym (teraz)
  • Zawsze wyrażać afirmacje w najbardziej pozytywny i osobisty sposób (ja)
  • Zawsze wypowiadać bądź pisać z przekonaniem, że to czego dotyczą, jest możliwe
  • Im afirmacje są krótsze i prostsze – tym bardziej są skuteczne

Praktyka stosowania afirmacji rozpoczyna zmianę zastarzałej i negatywnej „paplaniny” umysłowej na pozytywne idee i koncepcje. W krótkim czasie może całkowicie przemienić nasze postępowanie i oczekiwania odnoszące się do życia oraz mieć pozytywny wpływ na jego jakość. Każdy bowiem dysponuje energią o niezwykłych właściwościach twórczych. Wystarczy uświadomić sobie jej istnienie w nas i umiejętnie nią pokierować stosując sztukę afirmacji, aby spełniło się to, czego w życiu pragniemy. Jeśli więc chcemy zaprowadzić zmiany w życiu czy polepszyć nasze zdrowie, musimy zadbać o to, by nasz podświadomy umysł był wolny od lęków i pełen korzystnych dla nas wzorców zachowań. Afirmacje pozwalają nie tylko kształtować pozytywne przekonania, ale umożliwiają również przepracowanie i uzdrowienie tkwiących już w nas negatywnych schematów postrzegania rzeczywistości blokujących nasz rozwój. Dzięki afirmacjom mamy wpływ na poprawę stanu zdrowia, pozytywne relacje z innymi ludźmi, jak również poprawienie sytuacji finansowej. Nawet kilka minut dziennie poświęcone na efektywne afirmacje mogą przeciwdziałać wpływom wieloletnich nawyków. Warto od dzisiaj zacząć afirmować pozytywne zmiany, a tym samym polepszyć  jakość swojego życia.

Poniżej przedstawiam propozycje porannych i wieczornych afirmacji wg Stuarta Wilde’a  na przykład:

Afirmacje poranne:

            Jestem osobą obdarzoną mocą, zdrowiem i pewnością siebie. Wszystkie wydarzenia dzisiejszego dnia służą mojemu Najwyższemu Dobru.

Ten dzień jest dniem równowagi. Jestem w pełni świadoma swojego ciała oraz wszystkich jego potrzeb.

W każdej chwili swojego życia dostrzegam wyłącznie piękno i siłę.

Afirmacje wieczorne:

            Dziękuję za piękno dzisiejszego dnia. Niech energia tej nocy przyniesie regenerację i świeże spojrzenie.

            Jestem wdzięczna za wszystko, co w życiu otrzymuję.

            Mój dom jest miejscem harmonii, równowagi, bezpieczeństwa i miłości.

 

Można zacząć afirmować od dziesięciu powtórzeń rano i wieczorem lub wypowiadać afirmację za każdym razem, gdy sobie o niej przypomnisz. Na przykład afirmację „Jestem zdrowa” lub „Wracam do zdrowia” można wypowiadać dowolną ilość razy, dochodząc nawet do około 20 lub 30 powtórzeń dziennie. Warto pamiętać, że myśli i słowa mają ogromną moc. Jak mówił Joseph Goebbels: ”Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą”.

Kolejną skuteczną techniką programowania umysłu jest wizualizacja. Polega ona na kreowaniu rzeczywistych i pożądanych obrazów we własnym umyśle. Jest niezwykle silnie skoncentrowaną myślą w obrazach i powoduje równie silne uczucia. Wizualizowanie to inaczej posługiwanie się wyobraźnią w celu nadawania kształtu rzeczywistości. Stosowanie tej metody może pomóc zmobilizować się do działania i do wzięcia życia we własne ręce. Pozytywne obrazy, jakie tworzymy w głowie, pomagają nam otworzyć się na przyjemniejsze i bardziej radosne życie.  Za pomocą pozytywnych wizualizacji umysł niemal natychmiast zmienia materię. Wizualizacji nie można stosować w pośpiechu i szybkim tempie. Dobrze jest znaleźć taki moment, kiedy mamy chwilę spokoju, żeby stworzyć w swojej głowie obraz, jakiego potrzebujemy w danym momencie. Przed wizualizacją dobrze jest zrelaksować się i wyciszyć wewnętrznie, żeby mieć przestrzeń do tworzenia obrazów, które pragniemy wykreować w swoim umyśle.  Podczas wizualizowania uzdrawiania ciała, nasze myśli wpływają na geny, wspierając proces regeneracji uszkodzonych lub chorych części organizmu. Proces ten wywołuje rzeczywistą zmianę w strukturze mózgu na poziomie mikroskopowym. W przypadku jakiejś choroby bądź bólu można wizualizować każdą komórkę w swoim ciele jako uzdrowioną. Przykładem może być  wizualizowanie np. zielonym laserem wypalanie komórek chorobowych i przekształcanie ich w zdrowe oraz prawidłowo funkcjonujące. Wizualizowanie procesu uzdrawiania wpływa również na nasze zachowanie, chociaż możemy nie być tego świadomi. Czasami może to być zmiana nawyków żywieniowych czy zmiana miejsca zamieszkania, która w dużym stopniu miała wpływ na nasze zdrowie.

Warto pamiętać, że im więcej wyobrazimy sobie szczegółów naszej zmiany, tym wizualizacja będzie silniejsza i skuteczniejsza w swoim działaniu. Jaki stworzymy obraz w naszym umyśle, taki też będzie efekt. Stosowanie wizualizacji powoduje, że można stać się pewniejszym siebie i uwierzyć, że można osiągnąć to, czego pragniemy. Wszystko jest w zasięgu ręki, wystarczy tylko lekko się wychylić, żeby to mieć. Od dzisiaj warto tworzyć wizualizacje i obrazy swoich marzeń oraz przyciągać do swojego życia to, czego się pragnie i to, co jest ważne. Poprzez wizualizację możemy wpływać na stan swojego zdrowia i poprawić jakość życia, uzyskując pozytywne i trwałe rezultaty.  Poniżej przedstawiam dwie wizualizacje, które mogą być pomocne do uzdrowienia ciała z bólu lub z choroby.

Więcej ciekawych wizualizacji polecam z książki „Twórcza wizualizacja” Shakti Gawain.

 

Przykład wizualizacji nr 1: Oczyszczająca kąpiel

Usiądź wygodnie i wejdź w stan głębokiej relaksacji. Zrelaksuj swoje ciało i spokojnie oddychaj. Przykładem medytacji skutecznie uśmierzającej ból jest wizualizacja wanny lub basenu z czystą lub kolorową wodą (posłuż się takim obrazem jaki pojawi się w twoich myślach). Gdy obraz stanie się wyraźny, wejdź do wody i skup się na miejscu występowania bólu. Wykąp starannie tę część ciała i obserwuj, jak ból stopniowo wypływa z niej i rozpuszcza się w wodzie, zabarwiając ją jak atrament.

 

Przykład wizualizacji nr 2: Kanalizowanie bólu

Ta wizualizacja polega na wyobrażeniu sobie, że jesteś w parku lub w lesie. Ujrzyj drzewo i wyobraź sobie, że obejmujesz je mocno rękami. Drzewo zabiera twój ból i kieruje go do ziemi, uwalniając cię od cierpienia. Pamiętaj, aby wizualizować to, co w danej chwili wyda ci się najlepsze. Nie martw się, jeśli masz kłopoty z wyraźnym ujrzeniem tego, co wizualizujesz.  W uzdrawianiu największą rolę odgrywa siła twojej woli, a nie wizualizowany obiekt, który pomaga jedynie skupić myśli.

 

Twórca psychosyntezy dr Roberto Assagioli dowiódł, że wyobraźnia, rozumiana dosłownie jako funkcja tworzenia i przywoływania obrazów, jest jedną z najważniejszych i samorzutnie aktywnych funkcji ludzkiej psychiki zarówno na poziomie świadomym, jak i podświadomym. Tak więc jest to funkcja, która musi być kontrolowana, jeśli przekracza miarę lub jeśli jest rozproszona; która musi być rozwijana, jeśli jest słaba, a która, ze względu na swoją wielką siłę, powinna być spożytkowana.

Inną techniką, gdzie umysł wpływa nie tylko na nasz mózg, ale także na cały organizm na poziomie komórkowym jest medytacja. Wieloletnie badania wykazały, że medytacja zwiększa objętość kory przed-czołowej zarządzającej koncentracją, wolną wolą i współczuciem. Stwierdzono również, że medytacja wywiera głęboki wpływ na funkcjonowanie organizmu poprzez stymulowanie wydzielania endorfin (biologicznie aktywnych związków o działaniu przeciwbólowym). Medytacja i wizualizacja to metody samo uzdrawiania, które można stosować razem. Skuteczność medytacji wielokrotnie potwierdzono naukowo. W czasie medytacji obniża się nasze ciśnienie krwi, zwalnia tętno i poziom metabolizmu. Spowalnia się oddech i pojawia się uczucie relaksu. Medytacja skutecznie zwiększa możliwości samo regeneracji organizmu. Regularne medytowanie przynosi ogromne korzyści naszej psychice, dzięki czemu znacznie zmniejsza się podatność na stres, nerwice czy depresje. Dzięki medytacji można poprawić zdolność koncentracji, wydajność pracy i umiejętność kreatywnego myślenia. Wynikiem jest również lepsze samopoczucie, więcej energii życiowej, większa pewność siebie oraz wewnętrzny spokój i harmonia na poziomie ciała, duszy i umysłu.

Medytacje są powszechnie uznawane za sposób wyciszania umysłu w celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju i relaksacji. Większość technik medytacyjnych skupia się na spokojnym i świadomym oddechu, co umożliwia wprowadzenie się w stan głębokiego odprężenia. Można je również wykorzystać do uzdrawiania ciała poprzez skierowanie uniwersalnej energii życiowej do źródła choroby. Energia życiowa pobudza siły obronne ciała do zwalczania infekcji oraz ożywia komórki. Przywraca naturalną równowagę ciału, lecz w odróżnieniu od lekarstw nie wywołuje nieprzyjemnych działań ubocznych. Medytacja pozwala zrozumieć, że nasze życie to harmonia i równowaga różnych energii. Gdy wchodzimy w stan medytacji, odbieramy lepiej energię przyrody, ponieważ sami jesteśmy jej częścią. Przy pomocy medytacji tworzymy w sobie też inne pozytywne uczucia i zaczynamy wierzyć w siebie, wzrasta nasza samoocena i wiara, że możemy kierować swoim życiem i zdrowiem. W książce Paula Rolanda „Uzdrawiające medytacje Przewodnik po medytacjach dla zdrowia i pokoju umysłu” można znaleźć wiele przykładów medytacji i wybrać te odpowiednie dla siebie.

 

Warto pamiętać, że mózg jest niezwykle wrażliwy na to, na czym się koncentrujemy. Wydaje się nie dostrzegać różnicy pomiędzy prawdziwymi a wyobrażonymi działaniami, co  może nam się przydać w wizualizacjach powrotu do zdrowia. Dzięki tej technice mózg rejestruje odzyskanie zdrowia, co zwiększa prawdopodobieństwo uwolnienia odpowiednich substancji chemicznych do właściwych części ciała oraz aktywacji i dezaktywacji określonych genów. Wielu lekarzy potwierdzi, że choroby mają często swoją przyczynę w umyśle. Zatem  umysł jest w stanie również je wyleczyć.

 

W kolejnym magazynie przybliżę Państwu kolejną nadzwyczajną metodę uzdrawiania energią Theta Healing.

 

Motto:

„Wyobraźnia jest wszystkim. Stanowi podgląd nadchodzących życiowych wydarzeń”. Albert Einstein

 

Anna Molęda – Kompolt – z zawodu pedagog. Mistrz i nauczyciel Reiki, bioenergoterapeuta oraz praktyk metody Theta Healing. Od 20 lat zajmuje się uzdrawianiem energetycznym przynosząc wielu osobom pomoc w ich dolegliwościach psycho-fizycznych. Od wielu lat praktykuje jogę, Chi Kung, medytuje oraz rozwijam się duchowo. Jestem wegetarianką i żyję zgodnie z zasadami Ajurwedy. Propaguje zdrowe odżywianie bez zabijania zwierząt. Moim celem jest pomoc ludziom i przekazywanie energii Miłości, a moją pasją są podróże dalekie i bliskie.

Więcej o mnie na stronie www.terapieenergetyczne.waw.pl

 

 

Translate »