„Ulecz się sam: poradnik samoleczenia” – Andrzej Żak

„Ulecz się sam: poradnik samoleczenia” – Andrzej Żak

 

ULECZ SIĘ SAM – ANDRZEJ Żak
„Wolność jest jak zdrowie: uzyskuje wartość i stajemy się jej świadomi tylko wtedy, gdy ją tracimy…” 
Z pracy:  „Zdrowie bez leków: Poradnik Samoleczenia” autor:  Andrzej Żak 
(znany terapeuta, bioenergoterapeuta, zajmuje się także ziołolecznictwem, hydroterapią i akupresurą, a także chińską medycyną praniczną).

„Medycyna naturalna towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Była pierwszą pomocą wtedy, gdy ludzkości nie śniło się nawet o wiedzy, instrumentarium i specjalizacjach, jakimi dysponuje dzisiaj współczesne lecznictwo. Jest księgą mądrości pachnącą ziołami, do której pokolenia dopisują własne doświadczenia.

Zdrowie bez stosowania leków można utrzymać dzięki metodom akupunktury, akupresury i bioterapii. Medycyna naukowa powoli przyzwyczaja się do tego faktu. Jest to oczywiste dla tych wszystkich, którzy rozumieją konieczność liczenia się zwłaszcza z faktami. Coraz częstsze fenomeny, sensacyjne przypadki uzdrowień zdecydowanie mniej mają wspólnego z cudami, więcej natomiast z nie rozpoznanymi zdolnościami psychofizycznymi człowieka.

Obdarowani szczodrze przez naturę, wciąż zgłębiamy wiedzę o sobie, naszych zdolnościach i predyspozycjach. I wciąż jesteśmy zaskakiwani rezultatami naszych doświadczeń. Jesteśmy spadkobiercami mądrości i umiejętności minionych pokoleń. Uczmy się od nich po to, by następne pokolenia mogły uczyć się od nas.

Astma

Chorują na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Niestety, ich liczba rośnie. Czynnikami wywołującymi astmę są zakażenia, alergie, stresy i lęki oraz – celowe – zatruwanie powietrza. Jeśli zauważymy u siebie uporczywy kaszel, bez odkrztuszania flegmy czy śluzu, zwróćmy się o poradę do lekarza. Możemy także wiele uczynić dla siebie sami. Zaczynając od rzucenia palenia, a kończąc na diecie bogatej w owoce i warzywa. Należy też dbać o drogi oddechowe, ponieważ ich zakażenia wirusowe czy bakteryjne również wywołują ataki astmy.

Przed i w czasie ataku astmy jesteśmy w stanie sobie pomóc stosując akupresurę punktów energetycznych. Najdostępniejszy jest punkt leżący na ręce, na wewnętrznej części przedramienia, dwa poprzeczne palce powyżej nadgarstka, na przedłużeniu kciuka. Uciskamy go umiarkowanie silnie w kierunku kciuka. Czas ucisku i masażu — do 2,5 minuty. (rys. po lewo)

Punkty łagodzące dolegliwości astmy znajdują się również z tyłu,na karku. Dokładnie na wysokości siódmego kręgu szyjnego, w bok od kręgosłupa, l cm w lewo i w prawo. Te punkty najlepiej uciskać kciukami, o co musimy poprosić drugą osobę. Czas równoczesnego ucisku — 2 minuty. Techniki uciskowe dobrze jest także łączyć z zabiegami bioterapii. Chińska terapia praniczna działa znakomicie i niemal natychmiastowo poprzez oczyszczenie płuc i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Nawet w najcięższych atakach astmy przynosi ulgę choremu. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy doświadczonego bioterapeuty. (rys. na prawo)

Bezsenność

Jest dolegliwością wielu ludzi w różnym wieku. U jej podłoża leży kilka czynników, z których na pierwsze miejsce wysunąć należałoby nerwicę i stres. Przeciążenia systemu nerwowego nie pozwalają nam usnąć bądź powodują przebudzenia w środku nocy. Czy jest na to rada? Owszem. Na samym czubku głowy odnajdźmy punkt A. To nietrudne — leży na linii łączącej środki małżowin usznych. Palcem wskazującym uciskamy lekko punkt przez mniej więcej l minutę. Następnie ruchem obrotowym w prawo masujemy niezbyt silnie to samo miejsce przez kolejną minutę. Po jej upływie powtarzamy masaż ruchem obrotowym w lewo. Wystarczy – spanie murowane. (rys. poniżej)

Zabieg ten dobrze jest uzupełnić parominutowym ciepłym prysznicem. Strumień wody kierujemy na kręgosłup. Woda spłukuje z nas ładunki elektryczne, uwalniając w ten sposób nasze ciało z napięć. Po kąpieli — prosto do łóżka.

Szczególnym uparciuchom, odpornym na liczenie baranów, polecamy masaż jeszcze jednego punktu. Znajduje się on na płatku ucha. Masujemy go (najpierw ucisk) 1-2 minuty. (rys. poniżej).

Bóle głowy

Mają różne pochodzenie. Stresy, nerwice, migreny, nadciśnienie, niedociśnienie, choroby zatok. Współczesne społeczeństwa w walce z bólem głowy postawiły przede wszystkim na środki farmakologiczne. Tabletka szybko eliminuje ból głowy, najczęściej nie usuwając jego przyczyny. Z tego powodu wiele cierpiących osób zwraca się ku naturalnym metodom zwalczania bólu. Akupunktura, techniki uciskowe, masaż punktów energetycznych doskonale radzą sobie z tymi powszechnymi dolegliwościami. Ponadto mają i tę przewagę, że nie wprowadzają do organizmu środków chemicznych, a zatem nie wywołują uczuleń, interakcji. Tym, którzy cierpią na bóle migrenowe, polecamy ucisk i masaż skroni. Dokładniej zaś — punktu B leżącego około pół centymetra od zewnętrznego kącika oka. W celu pobudzenia tego punktu uciskamy go przez l minutę. Następnie ruchem okrężnym masujemy go także przez l minutę w prawo, a potem tyle samo czasu poświęcamy masażowi w lewo. (rys. poniżej)

Po tym zabiegu, aby wzmóc działanie przeciwbólowe, przechodzimy do ucisku i masażu punktu C. Znajduje się on w zagłębieniu skroni, na linii pomiędzy zewnętrznym końcem brwi i wierzchołkiem małżowiny usznej. W punkcie C dokonujemy identycznego ucisku i masażu jak w punkcie B. (rys. poniżej)

Bóle menstruacyjne

Bolesne miesiączkowanie jest zjawiskiem dość powszechnym i uciążliwym. Wielu paniom towarzyszy zresztą nie tylko ból, ale także uczucie depresji, zwiększonej drażliwości, rozbicia. Medycyna farmakologiczna poleca w takich przypadkach dostępne środki przeciwbólowe i uspokajające. Medycyna naturalna oferuje zabiegi akupresurowe i masaż dolnej części kręgosłupa. Odczuwalne złagodzenie bólów menstruacyjnych przynosi ucisk i masaż punktów energetycznych usytuowanych na wysokości drugiego kręgu lędźwiowego (talia), oddalonych od kręgosłupa na szerokość dwóch palców. (rys. poniżej)

W przypadku bolesnych i skąpych krwawień miesięcznych można także uciskać punkt energetyczny znajdujący się na dłoni (patrz rys. powyżej) w rozwarciu pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Czas trwania ucisku — około minuty i ewentualny masaż w prawo i lewo — tyle samo. Można stosować przemiennie na obu dłoniach.

W łagodzeniu bolesności pomocny jest również delikatny masaż połączony z wcieraniem olejków eterycznych: anyżkowego, cyprysowego i majerankowego. Wcieramy łagodnie przez 2 minuty w skórę brzucha i okolice dolnej części kręgosłupa.

Bóle serca

Na szczęście nie wszystkie bóle serca są sygnałem i konsekwencją poważnych, zagrażających naszemu zdrowiu i życiu schorzeń. Sporo reakcji bólowych w obrębie klatki piersiowej to nerwobóle, bóle kręgosłupowe czy nerwicowe. Niektóre z nich można bez trudu usunąć, stosując ucisk punktu znajdującego się na splocie słonecznym, a precyzyjnie mówiąc — na końcu wyrostka mieczykowatego mostka. Ucisk i masaż tego punktu łagodzi ból serca, działa tonizująco na system nerwowy i jest stosowany w atakach histerii. Aby zaktywizować punkt, uciskamy go przez 30 sekund. Później delikatnie przez minutę masujemy w prawo i tak samo w lewo. (rys. poniżej)

Punkt na splocie słonecznym nie jest jedyny, który możemy wykorzystywać do uspokojenia rytmu serca czyli eliminacji lęku i uczucia napięcia w klatce piersiowej. Jeśli od sutka przeprowadzilibyśmy pionową linię w dół, to tam, gdzie przetnie się ona z ostatnim łukiem żebra, znajduje się kolejny punkt energetyczny. Jego masaż uzupełnia działanie punktu na splocie słonecznym. Punktowi po lewej stronie ciała odpowiada symetryczny punkt po prawej. Masaż wszystkich trzech punktów przyniesie bardzo dobry efekt terapeutyczny.

Bóle ucha

Bóle ucha często są sygnałem infekcji dróg oddechowych. Ostre zapalenia ucha wymagają leczenia konwencjonalnego. Istnieją jednak sposoby, które stosować możemy równolegle z leczeniem farmakologicznym. Aby zmniejszyć bolesność ucha, stosujemy lekki ucisk punktu zaznaczonego na rysunku poniżej (ok. 1,5 cm powyżej małżowiny usznej). Uciskamy go delikatnie, stopniowo zwiększając nacisk; nie dłużej niż 1-2 minuty.

Złagodzenie objawów przyniesie nam kilka kropel soku z czosnku, którym zwilżymy mały tampon z waty. Należy go wsunąć do ucha, następnie przyłożyć poduszkę, szalik. Trzymać ucho w ciepłe! Podobne działanie ma nalewka propolisowa (kit pszczeli) zmieszana z oliwą. Tampon zanurzony w tej mieszance i włożony do bolącego ucha przynosi wyraźną ulgę. Przy powtarzających się infekcjach i bólach ucha dobrze jest również masować małżowiny uszne. Ten zabieg polega na uciskaniu od góry — miejsce przy miejscu — całego ucha. Ma to na celu aktywizowanie receptorów zlokalizowanych w małżowinie usznej, a tym samym lepsze ukrwienie miejsc chorych. (rys. poniżej)

Choroba lokomocyjna

Dolegliwość występująca zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Oprócz środków farmakologicznych, albo w przypadku ich braku, stosować ucisk punktu leżącego na zewnętrznej części przedramienia, trzy poprzeczne palce od zgięcia w nadgarstku (rys. powyżej). Masaż tego punktu (do 2 minut) powstrzymuje objawy takie jak np. nudności, wymioty. Działa także tonizująco na system nerwowy. Masuje się go także w stanach histerii. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjna nie powinny w czasie podróży rozwiązywać krzyżówek, czytać książek. Angażowanie nerwu wzrokowego nie sprzyja ustępowaniu choroby lokomocyjnej.

Czkawka
Bywa dokuczliwa, a czasami krępująca towarzysko. Jeśli trwa dłużej, męczy organizm. W warunkach domowych do najprostszych środków eliminujących czkawkę należą: położenie na brzuchu termoforu z ciepłą wodą, ciepłe okłady, wypicie szklanki ciepłego płynu. Tam, gdzie nie dysponujemy takimi możliwościami, można skorzystać z akupresury. Należy odnaleźć punkty na wysokości dolnych krawędzi łopatek, leżące około 2,5 cm w bok od kręgosłupa (rys. powyżej). Można je odnaleźć nawet przez ubranie. Uciskać w miarę silnie oba punkty przez minutę. W razie powrotu czkawki powtórzyć zabieg. Ucisk stosujemy w każdej pozycji — na stojąco, siedząco lub leżąc. O wykonanie tego zabiegu musimy poprosić drugą osobę.

Dolegliwości oczu


Praca przy komputerze w warunkach sztucznego oświetlenia, a zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie źródłem światła są niesprawne, mrugające świetlówki, bardzo męczy nasz wzrok. Objawia się to pieczeniem oczu, drganiami powiek, osłabioną ostrością widzenia. Należy masować punkt I, leżący przy wewnętrznym końcu brwi w odległości 3 mm od wewnętrznego kąta oka. Bliźniaczy punkt usytuowany jest po drugiej stronie nosa. Masaż punktu I, a właściwie obu punktów najlepiej wykonywać kciukami równocześnie. Najpierw ucisk aktywizujący punkt, później masaż — minutę w prawo, minutę w lewo. Oczekiwany skutek niemal natychmiastowy.

W samoleczeniu osłabionego wzroku powinniśmy się także posługiwać wypróbowanymi środkami ziołowymi. Przy osłabionym wzroku niezastąpionym ziołem jest świetlik lekarski. Jest on naturalnym środkiem bakteriobójczym. Należy nim przemywać oczy i stosować 10-minutowe ciepłe okłady. Pomocny przy podrażnieniach, zapaleniach i naświetleniach oczu. Likwiduje jęczmienie i łagodzi stany zmęczenia.

Zmęczenie oczu usuwają także okłady z nagietka z mlekiem: l łyżkę kwiatu nagietka zalać wrzącym mlekiem (szklanka). Zaparzać przez pół godziny pod przykryciem na małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Potem odstawić na kwadrans. Trzy razy dziennie stosować jako ciepły okład. Mieszanka ziołowa na osłabiony wzrok: Zmieszać 30 g ziela świetlika, 20 g ziela ruty, 15 g babki szerokolistnej i 10 g korzenia kozłka lekarskiego. Napar pić 1-3 razy dziennie, przez tydzień”.

 

Translate »